20/70 BOOK CHALLENGE 2018

18:03

TO

Anotace: Dostáváme se do Derry, města ve státě Maine v USA, a pozorujeme partu sedmi dětí. Město Derry má o hodně vyšší statistiky úmrtnosti a zmizení než jakákoliv jiná oblast. A u dětí to je ještě horší. Vše začíná roku 1957, kdy Billův mladší bratr Georgie je po prudké povodni nalezen mrtvý. A co hůř - s jednou rukou utrhlou. V roce 1984, tedy po 27 letech, se už jako dospělý scházejí znovu... protože To se znovu prodralo na povrch.

Mé hodnocení: Knihu jsem měla vypůjčenou už před půl rokem po tom, co vyšel film. Ten jsem absolutně zbožňovala a jelikož Kinga mám fakt ráda, tak jsem měla velká očekávání. A kniha mě nezklamala. Všechno do sebe nádherně zapadalo, i když příběh je vystavený jako puzzle. Moc se mi líbili i vsuvky Mika a jeho pojetí historie města. Nenašla jsem tam jediný detail, který by do sebe nezapadl. Dokonce si myslím, že knihu si můžete přečíst, i když nejste milovníci hororu. Ono totiž sledování hororů má prostě více dopadů na člověka, zatímco při četbě na vás působí jen text a vaše fantazie. A v podstatě - žádné lekačky. Každopádně jeden bod strhávám, jelikož občas mi připadalo, že tam byl příliš dlouhý popis. Sice se mi líbilo dívat se na Derry ze všech úhlů, ale některé části mi připadaly trochu zdlouhavé. Jsem ráda, že už vím jak to skončilo, i když konec nebyl nějak extra epický. *spoiler* každopádně bez toho dětského porna jsem se mohla obejít...
9/10
ILLUMINAE

Anotace: Píše se rok 2575 a na planetě Kerenze dojde k invazi. Kady a její ex-přítel Mason se naštěstí dostanou na záchrannou flotilu Alexander, Hypatia a Koperník. Pronásleduje je ale nepřátelská vesmírná loď Lincoln, od které se snaží dostat co nejdál. Nejenže nejsou připravení na útoku, ale ještě je zasáhla příšerná epidemie.

Mé hodnocení: Illuminae jsem se doopravdy děsila. Nic vyloženě z vesmíru jsem ještě nečetla a navíc má okolo 600 stran. Ale bát jsem se nemusela vůbec, protože do příběhů jsem se rychle začetla. Jenže kniha je tvořená dokumenty, spisy a konverzacemi, a tak čtení ubíhalo velmi rychle. Doopravdy mi trvala přečíst 2-3 dny a to jsem to ještě musela odkládat kvůli škole a spánku. Ze začátku jsem se bála i formy, kterou byla kniha napsaná. Už jsem takhle četla jednou S láskou, Rosie, kde to moc nevyšlo. Jenže tady to bylo pravým opakem! Určitě si tuhle sérii (dále Gemina a Obsidio) nesmí ujít žádný sci-fi milovník. A i když třeba sci-fi není vaší prioritou, jsem si jistá, že si tuhle trilogii také zamilujete.
10/10

HRDÝ BUDŽES

Anotace: Helenka Součková je žákyně druhé třídy žijící se svou matkou a nevlastním otcem za doby normalizace v České Republice. Díváme se, jak přemýšlivá Helenka se snaží pochopit, co se okolo ní děje.

Mé hodnocení: K této knížce jsem se dostala přes seminář českého jazyka, kdy jsme se dívali na divadelní hru právě podle této knihy. Jelikož to bylo celkem vtipné a kniha velmi krátká, tak jsem se rozhodla, že si to i přečtu. Navíc to mám i v seznamu maturitní četby, takže se to hodilo. Bylo to tedy celkem vtipné, rychle se mi to četlo a rozhodně nemůžu říct, že by mě to nebavilo. Rozhodně to ale nebylo něco, co bych si přečetla jen tak, proto jsem se nakonec rozhodla pro 6/10, i když pokud by šlo jen o českou literaturu, tak by to mělo vyšší hodnocení. Každopádně divadelní adaptace mě bavila víc. 
6/10

VELKÝ GATSBY


Anotace: Nick se přestěhuje do New Yorku, kde potkává Jacka Gatsbyho. Gatsby pořádá ty největší večírky, u něho doma pořád někdo je a všichni v New Yorku o něm ví. On je však pro všechny velkou záhadou a s nikým se moc nebaví. Proto Nicka překvapí, když jako jediný dostane pozvání od Gatsbyho. Díváme se na život americké smetánky ve 20. letech a to nejen na Gatsbyho, ale i na Nickovu sestřenku Daisy a jejího manžela Toma.

Mé hodnocení: Spousta lidí tuhle knížku má ráda a já musím říct, že mě se taky dost zalíbila. Tak za prvé to máme k maturitě, ale pro mě to byla i příjemná četba. Pokud nevíte, co si ze seznamu vybrat, tak určitě neváhejte a vezměte si právě Velkého Gatsbyho. Navíc to není nějak dlouhé, takže i pro nečtenáře by to měla být správná volba. Upřímně nevím, jestli se mi líbil film víc nebo míň než kniha, ale obojí stojí za to.
7/10
BYLO NÁS PĚT

Anotace: Parta malých kluků prožívá různá dobrodružství na českém maloměstě za první republiky. Hlavní postavou je Petr Bajza, který je v pravém středu této skupinky.Mé hodnocení: Bylo nás pět jsme měli přečíst do semináře a musím říct, že každou minutu jsem tu knihu nenáviděla. Napsané to bylo celkem dobře, ale co se týče děje to bylo čisté utrpení. Ale jelikož já se snažím vždycky knihy dočíst, tak jsem to nějak překonala. Upřímně už nevím jak, polovinu knihy jsem v podstatě prospala. Až na ten konec, který celkem ušel a byl i docela zajímavý, to bylo příšerné a upřímně, nedoporučuji to číst ani k té maturitě.
3/10

You Might Also Like

10 comments

 1. Podrobněji znám akorát Velkého Gatsbyho, mám radši trochu jiné žánry :) I tak moc hezky zpracovaný článek.

  TheWayByA

  ReplyDelete
 2. musim povedat, ze tieto knihy ma prilis nezaujali. nie su zrovna moja salka kavy. Velkeho Gatsbyho som citala, ale rozhodne sa mi ovela viac pacil film ako kniha.

  ReplyDelete
 3. To jsem četla už asi dva roky zpět, byla to zatím asi nejdelší kniha, kterou jsem četla a i když na horory moc nejsem, byla jsem nadšená. On to úplně snad ani není horor, psychologické drama by možná sedělo víc. Každopádně jsem se dost těšila na film a musím říct, že se jim hodně povedl. :-)

  ReplyDelete
 4. Kinga jsem se odhodlala přečíst jednu knížku a musím říct, že k další už se asi neodhodlám :D je to geniální spisovatel, ale já to prostě číst nemůžu, tak stejně jako nemám ráda horory nemám ráda evidentně ani tyhle typy knížek :D :D

  S tou scifi knížkou si mě teda opravdu navnadila .. jdu se podívat, jestli ji mají v knihovně O.o

  ReplyDelete
 5. King ty knihy prostě umí psát:-).

  Knihu bylo nás pět jsem četla a je to pro kniha, která prostě není pro každého:-).

  ReplyDelete
 6. Bylo nás pět jsem četla, ale mělo to úplně jinou grafiku, design...
  Ale mě se to četlo hezky :)
  To jsem jenom viděl, nečetla.
  A Velkého Gatsbyho jsem viděla i četla. <3 A to další neznám. Téma vesmíru je ale zajímavé. :)
  Bylo nás pět a Gatsbyho jsem četla k maturitě :)

  ReplyDelete
 7. já jsem přemýšlela o tom si "To" přečíst. Avšak na film se asi nepodívám. Horrory ráda nemám. Vím, že bych se pak určitě bála a tak se na ně nedívám. Každopádně o druhé knize jsem dlouho přemýšlela a tvoje recenze mě k tomu dovádí čím dál víc. Trochu se bojím, aby mě to bavilo. Gatsby, klasika, taky mám na wishlistu. Film úplně miluju a doufám, že mě zaujme i kniha sama. Bylo nás pět, s tím až takové zkušenosti nemám. Vím, že tahle knížka se u nás někde nachází doma. Nebo je někde u babičky na půdě, aby vydržela a mohli jí číst třeba děti. Chápeme, klasika v každé rodině. No každopádně to v plánu číst nemám, pokud to nebude povinná četba.

  ReplyDelete
 8. U 'TO' jsem viděla jen film a na knihu už se rozhodně chystám, jsem na ni moc zvědavá.
  A Gatsby je u mě srdcovka!

  ReplyDelete
 9. Obdivuju každého, kdo takhle dokáže číst. Já na to nemám čas a když jsem měla usínala jsem u toho - jo,možná za to mohlo to těhotenství. :D každopádně to vypadá na super tipy

  ReplyDelete
 10. TO sem taky začala číst někdy minulej rok hnedka po tom filmu a přečetla sem tam 50 stránek, hrozně mě děsilo jak to bylo dlouhý :DD a prostě.. přečtu si to až vyjde part 2 ať si nekazím film :DDD
  a hrdýho budžese jsem četla povinně v prváku, úplně první knížka co jsme dostali za úkol a tyjo.. moc se mi to nelíbilo :/ jako nebylo to vyloženě špatný, ale moje četba to zrovna neni :D
  jinak teď čtu PLL, jsem už asi u 7. dílu, fakt nechápu jak jsem se k tomu dostala, ale hltám to neskutečně :DD

  ReplyDelete