5/70 BOOK CHALLENGE 2018

11:56

LUNAPARK

Anotace: Léto 1973 změní Devinu Jonesovi celý život. Odjíždí na léto na brigádu, kde se vyrovnává s jeho prvním zlomením srdce, navazuje nová přátelství, luští starou vraždu ze strašidelného domu, stává se hrdinou při záchraně malé holčičky a navazuje zvláštní přátelství s nemocným klukem. 
Mé hodnocení: Od této knihy jsem čekala daleko a víc a i tak ode mě nakonec dostala tolik bodů. Jde v podstatě o naprosto všední příběh, ale z knihy mám takové pocity, že tomu prostě méně dát nemůžu. Stephen King mi zase dokázal, že aby na Vás kniha zapůsobila, nemusí být nějak extra výjimečná.
7/10


VÁNOČNÍ POVÍDKY

Anotace: Vánoční koleda. Scrooge o vánoční noc navštíví čtyři duchové. Začíná to jeho bývalým kolegou a pokračuje to u ducha minulých, současných a budoucích Vánoc. Duchové chtějí Scroogovi ukázat, jak marnivý život vedl a co všechno by měl ve svém chování změnit, pokud nechce skončit tak příšerně, jak doteď žil. Začarovaný. Pana Redlawa navštíví přízrak, který mu sebere všechny vzpomínky na jeho přání. Jenže pan Redlaw se potom cítí hrozně prázdně a co je ještě horší: tuhle magii přenáší i na ostatní.

Mé hodnocení: Jako příběhy to bylo zajímavý, ale měla jsem tu několik zásadní problémů. Za prvé mi hrozně vadil přebytečný popis (já vím, že u realistů je to normální, ale prostě mi to nesedlo) a poté malé písmo. Jak to bylo u sebe a ještě k tomu zbytečně dlouhé popisy o nějaké maličkosti... to prostě nebylo ono a kolikrát se mi u toho i chtělo spát, nebo jsem něco musela číst několikrát. Možná že v nějaké lehčí anglické verzi by se mi to líbilo víc.
4/10


PROMĚNA

Anotace: Proměna v sobě má spoustu povídek, hned na začátku obsahuje sbírku Rozjímání. Ta obsahuje kratičké příběhy, které Vás donutí se zamyslet. Dalším příběhem je Ortel. Ten je o člověku, který se snaží udělat správnou věc, ale otázkou je, co je správné. Hlavní povídka se jmenuje Proměna, ve které prohlížíme na přeměnu Řehoře v hnusného brouka a pozorujeme, jak se po jeho proměně mění jeho vztahy s rodinou. Venkovský lékař je další sbírka povídek, která se zaměřuje na vinu a trest a celkově příběhy tohoto tématu. Pokračujeme V kárném táboře, což je příběh o mučícím stroji. Knihu zakončuje sbírka Umělec v hladovění, která se zaměřuje na nedocenění.

Mé hodnocení: Proměnu jsem musela číst do hodin semináře českého jazyka. Já jsem se samozřejmě rozhodla přečíst celou knihu, když už jsem si jí v levných knihách koupila. Jen bych chtěla upozornit, že anotace je dost podle mých pocitů a myšlenek z povídek, jelikož Kafka se nedá úplně pochopit a každý si z toho vezme něco jiného. Začneme Rozjímáním... to se mi asi líbilo nejvíc z těch sbírek, často jsem si v nich něco našla a něco mi to dalo (a ty nejlepší jsem si v obsahu i zatrhla). Líbila se mi třeba Nenadálá procházka, Cesta domů, Trápení, K úvaze pánskému jezdci, Ti, kdo běží kolem. Ortel se mi taky líbil, převážně ten konec na mě zapůsobil. Nejvíce se mi z knihy líbila Proměna, kterou jsem i vypracovávala do maturity. Akorát mi bylo hrozně líto té hlavní postavy, tho. Venkovský lékař se mi líbil o hodně méně než vše ostatní a celkově jsem si zaškrtla jen čtyři povídky, což je málo o proti Rozjímání. V kárném táboře byla velice zajímavá povídka, ne nejlepší, ale četla se mi dobře. A nakonec Umělec v hladovění... tato sbírka mě moc neoslovila, ale dalo se to číst. 
6/10


HARRY POTTER A KÁMEN MUDRCŮ

Anotace: Harry svůj dosavadní život žil u své tety a strýce pod schody aniž by tušil, že jeho jméno zná každý kouzelník. Před svými jedenáctými narozeninami mu začnou chodit dopisy- spousta dopisů, ale strýc a teta mu nechtějí dovolit, si je přečíst. Z toho přívalu dopisů se jeho strýc úplně zblázní a doveze celou rodinu, do malé chladné chatrče na útesu. Přesně v den Harryho jedenáctých narozenin dveře vyrazí obr jménem Hagrid a poví Harrymu něco, co mu absolutně změní život. "Harry, ty jseš totiž - čaroděj."

Mé hodnocení: Opravdu si nemyslím, že bylo potřeba anotace... Já od malička zbožňovala Harryho Pottera a přeci jen jsem se ke knize dostala až teď. Samozřejmě hned se stala mojí oblíbenou. Je to prostě totální dokonalost a už se nemůžu dočkat, až si přečtu další díl.
10/10


SPÁNEK
Anotace: Žena v domácnosti už sedmnáct dní nemůže spát. Nejdivnější na tom je, že není vůbec unavená, vlastně funguje ještě líp, než když strávila svou 1/3 dne v posteli. Najednou se před ní rozprostírá spousta možností, jak lépe využít svůj nově nalezený čas.


Mé hodnocení: Kniha má jen asi 80 stránek a to je k tomu ještě doprovázená ilustracemi, takže pokud jste nečtenáři, tak i pro Vás tato kniha je. Spánek se mi četl dobře, ale měla jsem tam pár zásadních problémů. Co se týče příběhu, moc extra to nebylo a navíc mi kniha vyspoilerovala Annu Kareninovou. Každopádně myšlenky v novele to vykompenzovaly. Opravdu jsem o tom ještě nějakou chvíli musela přemýšlet. On ten Murakami asi má doopravdy něco do sebe.
5/10

You Might Also Like

3 comments

 1. Říkám si, že jsem asi docela pozadu, když jsem nečetla ještě ani jednu knihu od Stephena Kinga.
  Vánoční koleda tu znám. Charlese Dickense mám ráda, ale myslím, že je dost věcí, co jsem od něj ještě vůbec nečetla. Vlastně většina. Láká mě on a Alan Edgar Poe, ale od toho jsem četla více věcí :)
  Franz Kafka... od toho jsem nečetla nic, ale to třeba přijde, protože ani Kafka není nikdo, kým bych pohrdala :)
  Harry ... četla jsem kdysi hodně dávno 6. a 7. díl :)
  Ta kniha spánek mi podle anotace přijde velice zajímavá, já spánek miluji a kolikrát nemohu moc spát.
  Ale tvoje hodnocení mě nutí k promyšlení, zda po této knize pátrat, ale asi jo :D
  Hezký článek. Hezky nafocený knihy :)

  ReplyDelete
 2. Kafku prosím už néé :D Trápila jsem se s ním teĎ celý semestr kvůli jedné seminárce :D Každopádně chápu, že se některým může líbit :)


  TheWayByA

  ReplyDelete
 3. Harry Potter je prostě úžasná knížka a to mluvím o všech dílech. Zkontroluji blog, něco si přečtu na internetu a běžím ke své knížce, jelikož se snažím jako nečtenář zlepšit :D!
  Knihu Lunapark jsem v minulosti četla a líbila se mi :)

  ReplyDelete