Mlha | Stephen King

23:05


Mlha je sbírka povídek od jednoho z nejznámějších autorů- Stephena Kinga. Jedná se o 22 povídek z něhož podle první a nejdelší z nich vznikl i název Mlha. Některé jsou naprosto desítky, nemohla jsem z nich odtrhnout zrak a pořád a pořád jsem četla. Jenže pak tu byli i jedničky... A tak jsem se rozhodla Vám představit mé nejoblíbenější od těch, které musí přečíst snad každý, až po ty, které se mi prostě hodně líbili. Samozřejmě, že každý má jiný názor, takže nejlepší by bylo si prostě přečíst celou knihu. Ale ne každý má na to čas a náladu. Celkově bych knize dala 6/10 bodů- některé naprosto dokonalé příběhy vyvážily povídky skoro až nudné, další zase byly na středu...

Prvním a rozhodně nejlepším je příběh Mlha. Po velké bouři se David se svým synem a nevrlým sousedem vydávají do nejbližšího supermarketu dokoupit některé potraviny, o které ho požádala jeho manželka Stephanie. Už to ráno se mu zdá mlha nad jezerem nějaká podivná, ale když do obchodu přibíhá chlap od krve a řve, že v té mlze něco je, tak to teprve začíná být divný. | Mlha je má absolutně nejoblíbenější z těchto povídek, takže každému doporučuji. Jo a taky jsem na tohle téma už jeden článek napsala- můžete se na něj podívat tady.


I povstal Kain. Student Garrish nemá moc rád lidi a společnost na jeho koleji na vysoké nepovažuje za vyloženě skvělou. K čemu dokáže člověka dovést nenávist k okolí? | Já opravdu nechci nic spoilerovat, takže jen řeknu, že povídka rozebírá téma, které opravdu stojí za to. Jedná se o věc, se kterou bohužel svět sem a tam problémy má...

Zkratka paní Toddové. Hlavní hrdinka této povídky miluje hledání různých zkratek a to, že pojede i zablácenou neupravenou cestou, nebo přes potok jí naprosto nevadí. Ve zkratkách totiž žije, je to její druh relaxace a když jede nějakou neznámou cestou, tak teprve tehdy se cítí na živu. | Tohle je jedna z těch mých oblíbenějších. Na rozdíl od dalších tedy spíše taková oddechová, než hororová.

Jauntování, tedy transportování, je najednou novým druhem dopravy. V příběhu Jaunt se dozvídáme o počátku transportace a o jejím dalším využití v normálním lidském životě.

Prám je povídka o čtyřech studentech, kteří se v říjnu rozhodnou naposledy jet k jezeru. Jelikož majitelé prám vyndavají až na poslední chvíli, rozhodnou se doplavat právě k němu. Byl to naprosto spontánní nápad, nikdo jiný o tom neví a v širokém okolí nikdo ani není, jelikož se jedná o jezero u letních domků. Co se ale stane, když doplavou k prámu a zjistí, že se okolo nich ochomýtá podivná kulatá černá skvrna. | Prám je moje druhá nejoblíbenější povídka z  téhle sbírky a podle mě se taky jedná o povinné přečtení.

V Textovém procesoru bohů se zabýváme otázkou, co by se stalo, kdybychom mohli pomocí delete sprovodit ze světa cokoliv bychom chtěli, nebo případně si do něj něco vložit. 

Plážový svět. Dva ztroskotanci se ocitnou na planetě, která je tvořena jen z písku. Jak přežijí takové podmínky a co když je ten písek živý?

Nezmar je příběh o doktorovi Richardu Pineovi, který se s jeho záchrannou loďkou dostal na pustý ostrov bez jakékoliv potravy. V celém příběhu hraje hlavní roli jediná otázka: Jak moc chce člověk přežít? | Moje třetí nejoblíbenější povídka z této knihy. Musím říct, že na mě opravdu udělala dojem a místy jsem jen nestačila koukat, co se tam stalo. Opět naprosto šokující příběh.

Náklaďák strejdy Otta se zabývá člověkem, který se z nehody náklaďáku naprosto zbláznil. Postavil si domeček naproti místu, kde se nehoda stala a tvrdí, že ho náklaďák chce dostat. 

Babička nikdy nezůstala sama se svými vnuky. Co se ale stane, když starší z bratrů si zlomí nohu a matka nechá své mladší dítě s podivnou babičkou, ze které je mladší z bratrů George naprosto vystrašený. | Na to jak mě začátek nebavil, mě konec tedy rozhodně absolutně ohromil. 

Balada o pružné kulce je povídka o šílenství a jejím přenášení, kdy autor Reg si je jistý, že má v psacím stroji fornita, který mu přináší štěstí. Krmí ho, ale zároveň se taky bojí, že se mu něco stane. Je si jistý, že po něm oni jdou. Také je naprosto proti veškeré elektřině, která má na fornita špatný vliv. Nakazí i svého redaktora, který mu začíná věřit, akorát že jemu dělá více problém otázka té elektřiny než fornita.

Tak tady jsou mé oblíbené povídky. Vybrala jsem přesně polovinu (i když to jsem neměla v plánu). Doufám, že jsem třeba někoho inspirovala, aby si alespoň jednu z povídek přečetl.

You Might Also Like

5 comments

 1. Povídkové knihy moc nečtu, raději mám souvislý příběh (nebo jak to nazvat?), ale některé povídky zní opravdu zajímavě! :)

  ReplyDelete
 2. Povídky jsem párkrát četla, ale tuto ještě ne :)

  https://thewaybya.blogspot.cz/

  ReplyDelete
 3. Upřímně mě to dost zaujalo a dala jsi mi skvělý tip na dárek! :-).

  ReplyDelete
 4. No jo .. geniální Stephen King. Upřímně jeho příběhy jsou super, ale já jsem hrozný posera, takže jsem schopná se totálně bát i u knížky, což se může někomu zdát divný :D Takže jo, ráda si přečtu jeho knížky ale pěkně za světla :D :D

  ReplyDelete
 5. Chystám se na ni docela dlouho a když už se rozhodnu tak je v knihovně vždy pujčená :D a bojím se ji koupit! :D Tak uvidíme jak to dopadne.

  ReplyDelete